اخی جهان

موقعیت فعلی اخی جهان :

 براساس آمارهای رسمی و موثق خانه بهداشت اخی جهان 695 خانوار در اخی جهان سکونت دارند که جمعیتی بالغ بر 2380 نفر را شامل میشود .

 از این جمعیت 1225 نفر مرد بوده و 1155 نفر زن میباشند .

 بدلیل نزدیکی به آذرشهر و قرار گرفتن در 5 کیلومتری آن از سمت جنوب و شرق و قرابت با شهر گوگان که از سمت غرب به‌آن متصل است اکثر قریب به اتفاق خانه ها و منازل و اماکن کاملاً نمادی شهری دارند و بوسیله راههای آسفالته بهم مربوط میشوند .

مضافاَ اینکه توسط دهیاری تمام منازل و اماکن پلاک کوبی شده و برای خیابانها و کوی و بن بست ها تابلو های مناسب تهیه و نصب گردیده است .  

 اخی جهان به علت قرار گرفتن دانشگاه تربیت معلم آذربایجان در شمال آن ، قرار گرفتن در مسیر آب زرینه رود به تبریز و نیز قرار گرفتن در مسیرراه آهن تبریز آذرشهر،از موقعیت بسیار استراتژیک برخوردار است .

 لازم به ذکر است همسایه غربی اخی جهان قبل از گوگان ، روستای فیروز سالار و از جهت جنوب قبل از آذرشهر با دهستان قاضی جهان همجوار است .

 منبع آب شرب گوگان  و ایستگاه مرکزی گاز شهرها و روستا ها در اخی جهان واقع شده است . در سمت شمال شرقی آن ، کارخانه لوله سازی آذرشهر و کارخانه کمپوت سازی نیز احداث شده اند .

 اخی جهان در قدیم راه اصلی شهر گوگان به تبریز بود که از راه جلیل آباد به جاده اصلی و ترانزیت تبریز متصل میشد و اخیراً در انتهای جلیل آباد کارخانه  سنگبری آقای برنجی ) دهخوارقانی تاسیس شده است .

 

/ 1 نظر / 41 بازدید
فرید قربانزاده

سلام .سایت مطالبش جالب بود.با تشکر