اولین ها در دفاع مقدس

اولین خلبان شهید

اولین خلبان شهید در دوران دفاع مقدس شهید فیروز شیخ‌حسنی فرزند حمزه بود، وی در سال 1331 در شهرستان تنکابن از خطه سرسبز شمال دیده به جهان گشود.در اولین روز جنگ تحمیلی مصادف با سی و یکم شهریورماه سال 1359 طی مأموریتی از پایگاه چهارم شکاری اصفهان عازم جبهه های نبرد شد و در همان روز پس از درگیری هوایی با دشمن به شهادت رسید.

 اولین پیام آیت‌الله سید محمد شیرازی به ارتش عراق

 اینجانب از یگان‌های ارتش غیور عراق که گروه گروه از سوی حزب بعث به سوی سوریه، کویت، و جمهوری اسلامی ایران فرار می‌کنند تشکر می کنم. از کسانی که مجبور به ماندن در ارتش بوده ولی هنگام رودرویی بر برادران مسلمانشان در ایران آتش نمی‌گشایند تشکر می‌کنم همچنین از افراد ارتشی‌ که در داخل خود عراق از رفتن به پادگان‌ها سر باز زده‌اند و مخفی شده‌اند کمال تشکر را دارم. حزب بعث بهترین افراد ارتش عراق را کشته و کودکان بعثی را بر شما مسلط کرده است، آیا بعد از این برای ارتش عراق آبرو وشرفی باقی خواهد ماند؟

 ای ارتش مسلمان! آیا به یاد نمی‌آورید که مرحوم آیت‌الله حکیم درباره حزب بعث فرمودند: «آنان کافر و جنایتکارند؟» و امروز آیت‌الله العظمی امام خمینی می‌ فرمایند که آنان کافر و فاجرند. آیا بعد از این‌ها شرم آور نیست که یک مسلمان در چنین ارتشی خدمت کند؟ تا آنجا که می‌توانید خودتان سلاح حمل کرده فرار کنید و هر بعثی ملحدی را بکشید...

ای ملت باایمان و ای ارتش مسلمان عراق! دست جنایتکار استعمار هم‌اکنون موجب رودررویی شما با برادران مسلمان ایرانی شده است. از نظر شرعی این جنگ با برادران مسلمان ایرانی حرام است و در صورتی که از طرف رژیم بعث مورد اکراه قرار گرفته لازم است به برادران ایرانی خود بپیوندید.

مطمئن باشید که کشور اسلامی ایران با تمامی افراد ملت و ارتش و رهبر آگاه آیت‌الله العظمی خمینی(ره) با روی باز از شما استقبال کرده و آرزوی دولت اسلامی و آزاد را برای شما می‌کند.


اولین پیام آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی

ملت مسلمان و آگاه ایران! به دنبال حملات هوایی و زمینی ناجوانمردانه و غیرانسانی مزدوران رژیم بعثی عراق به مناطق مسکونی و آموزشی و درمانی صدها زن، کودک، مرد، پیر و جوان، شهید، مجروح، مصدوم و یا آواره شده‌اند برخی ازدستگاههای تبلیغاتی به تقلید از رادیو عراق حملات وحشیانه را به مراکز نظامی و خارج از مناطق مسکونی قلمداد می‌کند ...

ایشان به ترغیب ملت عراق در سرنگونی رژیم بعثی مطالبی بیان داشتند و گفتند:«نگذارید تسلیحات جنگی آن‌ها که از بیت‌المال مسلمین تهیه شده و بایستی در جنگ با دشمنان اسلام به کار رود صرف تجاوز به خاک ایران و کشتار برادران مسلمان بی‌دفاع و نابودی منابع حیاتی شود.و در ادامه ضمن درود به ارواح پاک شهدا با مردم ابراز همدردی کردند و از نیروهای مسلح و نیروهای جان بر کف انقلابی قدردانی کردند.

 اولین پیام آیت‌الله محلاتی

نخستین پیام آیت‌الله العظمی بها‌الدین محلاتی به ملت شریف و نیروهای رزمنده ایران پس از آغاز جنگ تحمیلی در روزنامه کیهان منتشر شد.

ایشان با تشکر از حضور نیروهای مسلح، اشتیاق خودشان را در صورت توانایی برای حضور اعلام کردند و این جنگ را باعث ظهور هویت حزب نحس بعث عراق دانستند.

  اولین گزارش مستند سازمان ملل از کاربرد سلاح های شیمیایی توسط عراق

 تیم سازمان ملل سرانجام نخستین گزارش مستند 28 صفحه‌ای خود را در تاریخ ششم فروردین ماه سال 63 منتشر نمود. در این گزارش که مربوط به تحقیقات اواخر اسفند ماه سال 1362 در ایران بود. استفاده از دو عامل شیمیایی خردل گوگردی و اعصاب از نظر پزشکی و شیمیایی ثابت شده بود.

در مورد گاز اعصاب این گزارش نخستین مستند استفاده از آن در یک جنگ محسوب می‌شد که در ادامه تحقیقات از دو نمونه گاز اعصاب مربوط به دو بمب مختلف توسط کارشناسان تیم نمونه ‌برداری شد که آزمایش‌ها نشان می‌داد که به جز گاز tabua ترکیبات دیگری به عنوان ماده نگه ‌دارنده و یا ناخالصی‌های فراوان در گاز وجود داشته که می‌تواند برخی علائم بالینی غیر متعارف مصدومین را توجیه نماید.


اولین گزارش سازمان ملل درباره استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی

به دنبال کاربرد سلاح‌های شیمیایی از طرف رژیم عراق در جنگ تحمیلی و تقاضاهای مکرر ایران و نیز در پی اعزام مجروحان سلاح‌های شیمیایی به کشورهای اروپایی (فوریه 1984) و انجام آزمایش‌های پزشکی، دبیر کل سازمان ملل هیاتی را برای بررسی به ایران روانه کرد.

این هیات از 22 تا 29 اسفند ماه سال 1362 (13 تا 20 مارس1984) از ایران بازدید کرد و در گزارش خود اعلام کردند که در جنگ عراق علیه ایران گاز خردل و عنصر مؤثر بر اعصاب به نام تابون مورد استفاده قرار گرفته است. بنا به درخواست ایران در 23 بهمن ماه سال 1364 (12 فوریه 1986) دبیر کل هیات کارشناسی سازمان ملل را برای بررسی استفاده دوباره عراق از سلاح‌های شیمیایی به ایران اعزام کرد.

این هیات از هفتم اسفندماه سال 1367 تا دوازدهم اسفند ماه از ایران بازدید و گزارش خود را که مبنی بر وجود شواهد و دلایل قوی بر استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه نیروهای ایران بود تسلیم دبیر کل کرد.

اولین شهر قربانی سلاح‌های شیمیایی در جهان

پس از جنگ جهانی اول وسیع‌ترین حملات شیمیایی در طول جنگ هشت ساله عراق علیه ایران روی داد. نخستین استفاده ثبت شده 23 دی ماه سال 1359 در منطقه‌ای بین هلاله و نی‌خزر در پنجاه کیلومتری غرب ایلام اعلام شده است.

گسترده ‌ترین حمله عراق در ساعت 16 روز هفتم تیرماه سال 1366 در شهر سردشت در استان آذربایجان غربی انجام شد که 110 نفر به شهادت رسیده و 1500 نفر مصدوم شدند. در طول هشت سال دفاع مقدس بنا بر آمار موجود رژیم عراق 242 حمله شیمیایی به مناطق کشورمان داشته است و در حال حاضر بیش از یکصدهزار مجروح شیمیایی وجود دارد.

 اولین اقدام آمریکا بر ضد ایران در جنگ با عراق


سیاست آمریکا در جنگ تحمیلی پس از بیرون راندن عراقی‌ها در سال 1361 دگرگون شد و دولت ریگان جانب عراق را گرفت. از سال 1362 آمریکا عملیات انسداد را با طرح معاون وزیر امور خارجه به نام ریچارد مورفی اجرا کرد که به منظور کاستن قدرت نظامی و کاهش قدرت اقتصادی ایران برنامه‌ریزی شده بود.


متوقف ساختن صادرات تسلیحات به ایران، ارایه اعتبارات به عراق برای خرید محصولات کشاورزی و غیره از آمریکا، قاچاق اسلحه به ایران به قیمت گزاف و پایین نگه داشتن قیمت نفت از اهداف اقدامات غیرقانونی آمریکا بر ضد ایران در جنگ تحمیلی بوده است.

نخستین درگیری نیروهای آمریکایی با قایق‌های ایرانی


کاسبر واینبرگر وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد قایق‌های مسلح ایران به سوی سه فروند هلی‌کوپتر آمریکایی در خلیج فارس آتش گشودند.

وی ادعای ایران را مبنی بر این ‌که نیروهای ایرانی یک هلی‌کوپتر آمریکایی را منهدم ساخته و به یک فروندکشتی جنگی آمریکایی آسیب رسانده اند تکذیب کرد.

اولین پرچم آمریکا بر فراز کشتی


نخستین پرچم آمریکا برای نخستین بار در 21 جولای سال 1987 بر فراز نفت کش‌های کویتی به اهتزاز درآمد و بدین ترتیب عملیات اسکورت، که در آن زمان عملیات اراده آهنین نامیده می‌شد، آغاز شد.

اولین بیانیه کاخ سفید

نخستین بیانیه کاخ سفید امریکا پیرامون جنگ در 26 سپتامبر 1980 منتشر شد که در آن موضوع جنگ به عنوان محور فرعی و نگرانی آمریکا از عرضه نفت به عنوان موضوع اصلی بیان شده بود.
بویژه که این تهاجم از نظر کاخ سفید درگیری میان دو کشور اعلام شد و آمریکا در این بیانیه هیچ موضعی اتخاذ نکرد.

 اولین پیروزی بعد از عزل بنی ‌صدر

 پس از پیروزی نیروهای خودی بر عراقی ها در ارتفاعات الله‌اکبر، شهید چمران اصرار داشت نیروهای ایران هرچه زودتر قبل از اینکه دشمن بتواند استحکاماتی برای خود دست و پا کند به سوی بستان سرازیر شوند که این کار عملی نشد و شهید چمران خود طرح آزادسازی دهلاویه را با ایثار و گذشت و فداکاری رزمندگان جان بر کف ستاد جنگ‌های نامنظم و به فرماندهی ایرج رستمی عملی ساخت.

 فتح دهلاویه در نوع خود عملی جسورانه و خطرناک و غرورآفرین بود. نیروهای مؤمن ستاد جنگ‌های نامنظم، پلی بر رودخانه کرخه زدند، پلی ابتکاری و چریکی که خود ساخته بودند، به وسیله آن از رودخانه عبور کردند و به قلب دشمن تاختند و دهلاویه را به یاری خدای بزرگ فتح کردند. که این نخستین پیروزی پس از عزل بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا بود.

اولین پیروزی عظیم ایران در جنگ تحمیلی

عملیات ثامن‌الائمه نخستین حرکت جدی و سازمان یافته نیروهای مسلح ایران بود. نخستین پیام موفقیت را تیپ یک پیاده در ساعت 8:32 دقیقه روز پنجم مهرماه اعلام کرد که جاده ماهشهر- آبادان آزاد شد. این پیام نوید آزادی تمام منطقه شرق کارون بود.

اولین آتشبار توپخانه سپاه

با توجه به این اصل که پشتیبانی آتش، نقش اساسی و تعیین کننده‌ای در عملیات مختلف داشته است، سردار شهید حسن شفیع زاده با وقوف کامل به اهمیت این اصل، در زمانی که افق دید بسیاری از مسوولان و فرماندهان از خمپاره فراتر نرفته بود، به فکر تشکیل نخستین آتشبارهای توپخانه با استفاده از توپ‌های غنیمتی پرداخته و در عملیات بیت المقدس مسوولیت هماهنگی پشتیبانی آتش در یکی از قرارگاه‌های عمده را بر عهده گرفت و با موفقیت به انجام رسانید.

او قبضه توپ‌های غنیمتی را در قالب گردانهای مستقل به سرعت سازماندهی کرد و اکثر قریب به اتفاق آن را در عملیات رمضان شرکت داد؛ اوج شکوفایی تلاش‌های شهید در عملیات والفجر 8 ظهور پیدا کرد.

اولین ابتکار عمل نظامی

امکان غافلگیری دشمن در سال سوم جنگ بدون ابتکار عمل نظامی فراهم نمی‌شد و توجه به این مساله نخستین بار پس از عملیات رمضان برای فرماندهی سپاه حاصل شد. منطقه هور برای نخستین بار به عنوان منطقه عملیاتی مورد توجه قرار گرفت.


با تغییر زمین منطقه عملیات از خشکی به آب با ویژگی‌های «هور» از جمله وجود آبراه‌های مختلف و امکان استتار در نیزارها این امیدواری به وجود آمد که با غافلگیری امکان غلبه فراهم شود و عملیات خیبر در سوم اسفندماه سال 62 در منطقه هورالهویزه آغاز شد.

 اولین شهر تصرف شده عراق

 شهر بندری فاو نخستین شهر از شهرهای عراق است که در دوران دفاع مقدس در عملیات والفجر 8 به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.در فاصله 90 کیلومتری شمال غربی آن شهر صنعتی بصره قرار دارد.

 عملیات والفجر 8 در بیستم بهمن ماه سال 1364 توسط سپاه پاسداران با پشتیبانی هوایی و توپخانه و هوانیروز ارتش ساعت 22 با رمز یا زهرا (س) آغاز شد. در این عملیات 50 هزار نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی شدند و دو هزار نفر دیگر به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند.شهر حلبچه دومین شهر تصرف شده توسط رزمندگان اسلام بود.

 اولین شکست دشمن


نخستین شکست دشمن در تاریخ 9 آبان ماه 59 در عملیات کوی ذوالفقاری در جبهه آبادان رقم خورد. در این عملیات بیش از 700 نفر از نیروهای عراقی کشته شدند و 500 نفر دیگر به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند.

در این عملیات غنایم زیادی ازدشمن توسط نیروهای مردمی، سپاه ارتش و نیروهای کمیته انقلاب اسلامی به دست آمد.

اولین شبیخون به دشمن


نخستین شبیخون گروه دوازده نفری آرپی‌جی ‌زن نیروهای اسلام در نهم مهرماه سال 1359 در حمیدیه به فرماندهی شهید «غیوراصلی» بود که منجر به عقب راندن نیروهای دشمن شد.

اولین شکار با ضد هوایی ساخت سپاه


اولین موشک ضد هوایی نیروی هوایی سپاه «میگ 25» عراق را در آسمان اصفهان شکار کرد.

 اولین عملیات رزمی کمیته انقلاب اسلامی

 مدتی از محاصره آبادان می‌گذشت و از سوی عراق فشارهای زیادی وارد می‌شد که شاید تنها جاده منتهی به آبادان را هم که آنها به تصرف خود درآوردند و در آن زمان تنها نیروهای سپاه و تعدادی از نیروهای مردمی که از نظر نظامی محدودیت های زیادی داشتند در مقابل دشمن ایستاده بودند.

 در آن زمان مقرر شد در حدود یک تیپ یا بیشتر از نیروهای کمیته انقلاب اسلامی به فرمان آیت‌الله خامنه‌ای سریع به وسیله ده‌ها فروند هواپیمای سی یک‌ صد و سی وارد اهواز شوند و از آن‌جا وارد منطقه عملیاتی گردند. با توکل به خدا فشاری که در آن روز از سوی دشمن به آبادان وارد شد. دفع شد و این نخستین گامی بود که کمیته‌ها در رابطه با جنگ برداشتند.

اولین عملیات نیروی هوایی ارتش


نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تنها به فاصله دو ساعت پس از نخستین حمله دشمن در بعدازظهر روز 31 شهریور در نخستین عملیات خود دو پایگاه مهم هوایی عراق به نامهای «الرشید» و «شعیبه» را آماج حملات کوبنده و بمب‌های آتشین خود قرار داده و صدمات جبران ناپذیری به این پایگاه‌ها وارد نمودند.


خلبانان حماسه‌ آفرین نیروی هوایی در بامداد روز یکم مهرماه با به پرواز درآوردن نزدیک به دویست فروند هواپیمای جنگنده و حمله به پایگاه‌ها و مراکز مهم نیروی هوایی عراق به وسیله 140 فروند هواپیمای شکاری، درسی فراموش نشدنی به دشمن متجاوز دادند. در این عملیات بزرگ هوایی، تمامی پایگاه‌ها و مراکز مهم نیروی هوایی دشمن، به استثنای پایگاه «الولید» مورد تهاجم قرار گرفت.

اولین تهاجم موفق در جبهه جنوب


نخستین تهاجم موفق در جبهه جنوب در روز بیست و ششم اسفندماه سال 1359 به نام عملیات امام مهدی (عج) در غرب سوسنگرد با موفقیت انجام شد. این عملیات به فرماندهی شهید اسحاق عزیزی و یاری نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مردمی بود که بیش از 96 کشته و صد مجروح و 68 اسیر از دشمن بعثی بر جای گذاشت و بسیاری از ادوات آن‌ها منهدم شد.

اولین تجربه عملیات سوار زرهی


عملیات رمضان نخستین عملیاتی بود که نیروهای زرهی ایران به وسعت زیاد وارد عمل می‌شدند و عملیات سوار زرهی نخستین تجربه ما در جنگ با عراق بود.

اولین مین منفجر شده خارج از خلیج  فارس

برای نخستین بار در خارج از خلیج فارس یک فروند نفت‌کش 274 هزار تنی دارای پرچم «پاناما» که شرکت‌های آمریکایی آن را اداره می‌کردند به مین برخورد کرد و یک حفره چهارمتری در قسمت عرشه آن ایجاد شد .
این سوپر نفت کش «تکزاکوکاربین» از پایانه نفتی ایران در «لارک» به مقصد «روتردام» بارگیری کرده بود 
که پس از انفجار مین در 13 کیلومتری شمال بندر«فجیره» و 50 کیلومتری دهانه جنوبی تنگه هرمز، برای تعمیرات اضطراری لنگر انداخت.

اولین آتشبار توپخانه سپاه

با توجه به این اصل که پشتیبانی آتش، نقش اساسی و تعیین کننده‌ای در عملیات مختلف داشته است،
سردار شهید حسن شفیع زاده با وقوف کامل به اهمیت این اصل، در زمانی که افق دید بسیاری از مسئولین و فرماندهان از خمپاره فراتر نرفته بود، به فکر تشکیل اولین آتشبارهای توپخانه با استفاده از توپ‌های غنیمتی پرداخته 
و در عملیات بیت المقدس مسئولیت هماهنگی پشتیبانی آتش در یکی از قرارگاه‌های عمده را بر عهده گرفت و با موفقیت به انجام رسانید.

او قبضه توپ‌های غنیمتی را در قالب گردانهای مستقل به سرعت سازماندهی نمود و اکثر قریب به اتفاق آن را در عملیات رمضان شرکت داد؛ اوج شکوفایی تلاش‌های شهید در عملیات والفجر 8 ظهور پیدا کرد.

اولین ‌های تجاوز

اولین تجاوز هوایی به گمرک بهرام آباد مهران سیزدهم فروردین ماه سال 1358 انجام شد.

اولین تجاوز زمینی به قصر شیرین، چهاردهم فروردین ماه سال 1358 صورت گرفت.

اولین تجاوز دریایی دهم خردادماه سال 1358 به خسرو‌آباد صورت گرفت.

اولین تجاوز زمینی – هوایی عراق شانزدهم اردیبهشت سال 1359 در منطقه خان‌لیلی صورت گرفت و تعداد این نوع تجاوز زمینی – هوایی تا 31 شهریور 1359 به پنج مورد رسید.

اولین ابتکار عمل نظامی

امکان غافلگیری دشمن در سال سوم جنگ بدون ابتکار عمل نظامی فراهم نمی‌شد و توجه به این مساله نخستین بار پس از عملیات رمضان برای فرماندهی سپاه حاصل شد.منطقه هور برای نخستین بار به عنوان منطقه عملیاتی مورد توجه قرار گرفت.

با تغییر زمین منطقه عملیات از خشکی به آب با ویژگی‌های «هور» از جمله وجود آبراه‌های مختلف و امکان استتار در نیزارها این امیدوارری به وجود آمد 

که با غافلگیری امکان غلبه فراهم شود و عملیات خیبر در سوم اسفندماه سال 62 در منطقه هورالهویزه آغاز شد.

اولین اختراع داروهای ضد بمب شیمیایی

دکتر علی‌اکبر مشفق استاد دانشکده پزشکی! ساخت قرص «هالوژن» که قدرت بسیار زیادی در تصفیه آب از میکروب دارد در پنج شماره ثبتی در کشور سوییس و در شهر برن در دفتر ثبت بین‌المللی اختراعات مواد شیمیایی جدید به نام جمهوری اسلامی ایران اختراعش را ثبت نمود.

این قرص قوی‌تر از نوع خارجی آن عمل می‌کند. این آنتی‌بیوتیک به صورت پماد برای سوختگی‌های ناشی از جراحات شیمیایی و گازهای تاول زا بسیار مفید است.

اولین استفاده از گلوله‌های سمی و آتش ‌زا

شهر اهواز در نوزدهم دی ماه سال 1359 چهار بار هدف توپخانه دوربرد دشمنان اسلام قرار گرفت.

خبرنگار خبرگزاری پارس از اهواز گزارش داد 
در ساعت 10:40 و 12:50 دقیقه گلوله‌های سمی و آتش‌زا ذو ناحیه مسکونی در اهواز را هدف قرار دادند.

اولین اجلاس سران عرب پس از آغاز جنگ

عمان از 25 تا 27 نوامبر 1980 میزبان سران عرب بود، موضوع جنگ ایران و عراق در برنامه کار این اجلاس بود، که با تحریم گسترده ای رو به رو شد و کشورهای سوریه، لیبی، الجزایر، یمن جنوبی و سازمان آزادی بخش فلسطین آن را تحریم کردند.
در این اجلاس هیچ‌گونه تصمیم‌گیری قابل ذکری اتخاذ نشد ،این دهمین اجلاس اتحادیه عرب بود.

اولین اعلام منطقه جنگی بودن سراسر عراق

در تاریخ 26 بهمن ماه سال 1362 جهت پاسخگویی به جنایات مکرر رژیم بعثی عراق در مورد به موشک بستن شهرها و بمباران مناطق مسکونی میهن اسلامی‌مان پس از چهل ماه صبر و تحمل و هشدار و پس از آن که مجامع بین‌المللی برای جلوگیری از این جنایتکار، اقدامی انجام ندادند

 جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار همه خاک عراق جز اماکن مقدسه را منطقه جنگی اعلام کرد و از مردم خواست که جهت حفظ جان خود به عتبات عالیات مهاجرت کنند.

اولین بمباران دورترین هدف

هواپیماهای عراقی در تاریخ 21/5/1365 برای اولین بار پایانه نفتی «سیری» را که در 900 کیلومتری نزدیکترین پایگاه هوایی عراق قرار دارد، بمباران کردند.

حداقل سه نفت‌کش اجاره‌ای ایران را با بمب های هدایت شونده لیزری فرانسوی هدف قراردادند.
در این حمله چهار هواپیمای میراژ اف -1 عراق شرکت داشتند.

نزدیکترین پایگاه هوایی عراق به جزیره سیری، پایگاه ناصریه در بصره است که نزدیک به 900 کیلومتر با این جزیره فاصله دارد و بمب‌افکن ها و شکاری‌های عراقی نمی‌توانستند بنزین کافی برای رفت و برگشت برای طی این مسافت داشته باشند. 
بر اثر حمله عراق به پایانه نفتی در جزیره سیری دو نفت‌کش بزرگ هدف واقع شدند، که یکی از آن به طور کامل سوخت.
این حمله پیش از ظهر روز 21 مرداد 1365 صورت گرفت

اولین پروژه ساخت اسکله‌های شناور

با تلاش و کوشش چند تن از کارکنان متعهد و متخصص وزارت دفاع برای اولین بار در ایران پروژه ساخت اسکله‌های شناور به پایان رسید، که نسبت به مشابه خارجی خود 5/7 برابر ارزان‌تر است.
پروژه این اسکله‌ها که به ابتکار و طراحی کارمند فنی حاجی شکرالله بیابانی و با همکاری و همیاری تعدادی از برادران نظامی به اجرا درآمده است.
جهت استفاده و بهره‌برداری ، تحویل ستاد پشتیبانی جنگ و جهاد نوح نبی‌(ع) گردیده است.
این اسکله‌ها از یک طرف به اسلکه و از طرف دیگر به خشکی متصل می باشند و به وسیله جزر و مد دریا بالا و پایین می روند تا به این ترتیب باعث پهلو گرفتن خودروها شده و عملیات حمل و نقل رزمندگان به سرعت و با سهولت بیشتری انجام گیرد.

اولین پیام امام در جمع پاسداران

امام خمینی پس از آغاز جنگ تحمیلی، اولین سخنرانی خود را در جمع پاسداران ایراد نمود:
جوانمردان ارتش و سایر قوای مسلحه، مثل سپاه پاسداران و دیگران ما را به یاد جوانمردی‌های صدر اسلام انداخت... ارتش عراق برای صدام حسین (می‌جنگد(.

کدام عاقل است که برای صدام حسین جان خودش را بدهد؟ که چه شود؟ ارتش ما حجت دارد، می‌گویند اگر ما بمیریم پیش خدا می‌رویم... 

این روحیه است که ما را پیروز کرده و ارتش ما هم به حمدلله این روحیه را دارد... 
تقدیر می‌کنم از شماها، از همه قوای مسلحه، تقدیر می‌کنم به اینکه بشارت می‌دهم که شما اگر بکشید آنها را شما به بهشت می‌روید و اگر آن‌ها هم شما را بکشند شما به بهشت می‌روید. این بشارت است پس این قدرت، یک قدرت الهی است و قوای انتظامی و نظامی و سپاه پاسداران ما مجهز به قوه الهی هستند سلاحشان الله اکبر است و هیچ سلاحی در عالم مقابل چنین سلاحی نیست...
ملت ما یک ملتی است که از ضعف به قدرت متحول شده است و آرزوی شهادت می‌کنند یک چنین ملتی که آرزوی شهادت می‌کند این ملت دیگر خوف ندارد و پیروز است.
                                                                                           ان شاء الله


اولین خبر تجاوز نیروهای عراق

اولین اطلاعات از تمرکز نیروهای عراق در منطقه مرزی استان کردستان در 31 شهریورماه 1359 رسید که ارتش عراق نیروهایی را در حوالی شهر پنجوین مقابل شهر مریوان متمرکز کرده که از آن جمله یک گردان توپخانه سنگین است و لشکرهای 28 پیاده به همراه لشگر 16 زرهی قزوین، لشکر پیاده تهران و لشگر 81 زرهی کرمانشاه مامور کردستان شده بودند تا با حمله احتمالی مقابله کنند.
ارتش عراق نیز از ضعف نیروهای رزمی آگاهی داشت و در حمله‌ی هوایی مناطق داخلی ایران شهر مریوان نیز هدف گلوله قرار گرفت و در روز ششم مهرماه خبر تقویت و پیشروی نیروهای عراقی از پنجوین و حوالی آبادی‌های «بایوه» و «باشماق» و مسلح کردن تعدادی از مرز نشینان مخالف حکومت اطلاع داده شد. این اولین خبر تجاوز نیروهای عراق در محور پنجوین مریوان بود.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید