محرم و نامحرم

۲- امام صادق علیه السلام: 

رسول خدا فرمان داده بود که زن مسلمان با مردان نامحرم بیش از پنج کلمه – که آن هم در موضوعات ضروری باشد- سخن نگوید. 
۳- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: 

نگاه به نامحرم، تیری از تیرهای شیطان است هر کس آن را از خوف خدا ترک کند خداوند حلاوت ایمان را به او می‌چشاند. 
۴- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: 

در مورد زنان مردم عفت بورزید تا دیگران نیز در مورد زنان شما عفت بورزند و زنان شما از تعرض نامحرمان در امان بمانند. 
هر کس نامحرمی را دید و چشم خود را به طرف آسمان بلند کرد یا بست، خداوند در بهشت، حورالعین بهشتی را به عقدش درمی‌آورد

۵- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:

تمام چشم‌ها در روز قیامت گریان خواهد شد، مگر چشمی که از خوف و عظمت خدا بگرید، و چشمی که از حرام بسته شود، و چشمی که در راه خدا شب‌ها بیدار بماند و شب زنده داری کند. 
۶- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: 

هر کس چشمان خود را از نگاه به زن نامحرم پرکند (و با خیال راحت به این نگاه خود ادامه دهد)، خداوند متعال در روز قیامت میخ‌های آتشین به چشمان او فرو خواهد برد و بعد از رسیدگی به کار مردم، دستور خواهد داد که او را به آتش جهنم بیندازند.
۷- یکی از راویان می‌گوید در کوفه به زنی قرآن می‌آموختم، روزی با او شوخی کردم، بعد به دیدار امام باقر (علیه‌السلام) شتافتم،
امام باقر علیه السلام فرمود:

آن که (حتّی) در پنهان مرتکب گناه شود خداوند به او اعتنا و توجّهی ندارد، به آن زن چه گفتی؟ از شرمساری چهره‌ام را پوشاندم و توبه کردم، امام فرمود:
تکرار نکن. 
۸- حضرت علی علیه‌السلام : 

اختلاط و گفتگو مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد، و دل‌ها را منحرف می‌سازد. 
۹- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:

هر خانمی که خود را معطر و خوشبو کند (عطر بزند) و سپس از خانه خارج شود، همواره مورد لعنت خدا و ملائکه خواهد گرفت، تا وقتی که به خانه برگردد، هرچند برگشتش به خانه طول بکشد. 
۱۰- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:

شیطان به حضرت موسی علیه السلام گفت : ای موسی! با زنی که به تو محرم و یا حلال نیست خلوت مکن (تنها مباش، به خاطر آنکه هیچ مردی با زن نامحرمی خلوت نمی‌کند، مگر این که من همراه آن دو هستم. (و خودم شخصاً آن دو را برای گناه و رابطه نامشروع تحریک و وسوسه می‌کنم). 
۱۱- امام صادق علیه‌السلام فرمود :

هر کس نامحرمی را دید و چشم خود را به طرف آسمان بلند کرد یا بست، خداوند در بهشت، حورالعین بهشتی را به عقدش درمی‌آورد. 
۱۲- امام باقر علیه‌السلام: 

سخن گفتن با زن نامحرم، از دام‌های شیطان است. 

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: 


هرکس با غیر همسر خویش شوخی و مزاح کند 

به اندازه هر کلمه ای که در دنیا سخن گفته باشد ، 
خداوند هزار سال او را در زندان دوزخ نگاه خواهد داشت.
ثواب الاعمال ص ۲۸۳ / وسائل الشیعه ج ۲۰ ص

 

عاقبت روابط نامشروع در کلام رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم

روابط  نامشروع دختر و پسر و عواقب آن از دیدگاه پیامبر: هر کس با زنی نامحرم شوخی کند برای هر کلمه که با او گفته است، هزار سال در آتش دوزخ او را زندانی می کنند. و آن زن اگر با رضایت، خود را در اختیار مرد قرار دهد و مرد او را در آغوش گیرد یا ببوسد یا تماسی برقرار سازد یا با وی بخندد و منجر به عمل خلاف شود، این زن هم مثل مرد گناهکار است و عذابش مثل اوست. ولی اگر زن راضی نبوده و مرد به زور مرتکب این عمل زشت شد، گناه هر دو بر گردن مرد خواهد بود.

در هر خیابان و پارکی نگاه کنی یک دختر و پسر دست همدیگر را گرفته و در حال عبور و مرور هستند هر چقدر هم خوشبین باشیم باز یک جای سؤال باقی میماند که : اینها که سنشان به ازدواج نمی خورد و به طور معمول خواهران و برادران هم چنین صمیمانه تمام مدت دست در دست هم نیستند تمام طول مسیر ، پس این ها چه نسبیتی با هم دارند؟یا زیبنده یک جامعه مسلمان است که این چنین راحت حکمی صریح از دین نادیده گرفته شود ؟

با هیچ زبانی نمیشود به جوانان عزیز گفت که کارشان درست نیست چون توجیهات زیادی برای این رابطه تراشیده شده و کلا به گونه ای آن را پذیرفته و منطقی میدانند و نبودش را غیر ممکن میدانند خوب در این مقاله چند سخن گهربار از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله می آوریم باشد که از پیامبر حرف شنوی داشته باشیم و کمی در کار خود تأمل کنیم . بدون پیش داوری  این ها نه حرف ستاد امر به معروف است و نه اداره منکرات حرف کسی است که خداوند به جان شریفش سوگند میخورد و او راستگو ترین راستگویان است .

باید این نکته را افزود که این دوستی های نامشروع سبب حرص و ولع و از بین رفتن حجب و حیاء در بقیه جوانان می گردد. وقتی جوانی دید جوانان دیگر به راحتی با دختر یا دخترانی دوست می شوند، و یا دختری دید دختران مثل او، با پسران ارتباط برقرار می کنند، پیش خود فکر می کند، گویا برای این کارها مانعی پیش پای او نیست. لذا اگر چه دختر و پسری باشند که چندان تمایل به ارتباط نامشروع ندارند، اما به خاطر عدم نبودن تقوای بالا و نداشتن  شناخت درستی از دین و برخوردار نبودن از معارف بلند دینی و از طرفی وسوسه شیطان، همه اینها دست به دست هم می دهند، زمینه را برای ورود اکثر جوانان به این باتلاق متعفن فراهم می سازند.

وقتی در بین اکثر جوانان جامعه روابط نامشروع رواج یافت، زندگی برای افراد سالم و متدین و کسانی که پایبند به دین و مذهبی هستند، مشکل خواهد بود. در حقیقت چنین جامعه ای به مرضی مبتلا شده که درمان آن بسیار سخت و یا غیر قابل علاج می گردد. همان گونه که اکثر جوامع غربی و برخی کشورهای اسلامی از این روابط نامشروع به ستوه آمدند و دائم در صدد درمان آن می باشند، که متاسفانه به خاطر دوری از دین و معنویت موفق نشده اند. و تنها راه درمان، بازگشت به دین و هویت و اصالت فرهنگی می باشد. اکنون به روایاتی در این مورد توجه فرمایید:

رسول گرامی اسلام صلی الله علیه واله وسلم درباره ارتباط زن و مرد نامحرم فرمود:

«با عدوا بین انفاس الرّجال و النساء فانه اذا کانت المعاینة واللقاء کان الدّاء الّذی لا دواء له».

بین مردان و زنان نامحرم جدایی ایجاد کنید [تا با هم برخورد و تماس نداشته باشند]؛ زیرا هنگامی که آنان رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند، جامعه به دردی مبتلا خواهد شد که درمان نخواهد داشت. 1

همچنین آن حضرت صلی الله علیه واله وسلم فرمود: « ایاک و الخلوة بالنساء و الذی نفسی بیده ما خلا رجل بامراة الا دخل الشیطان بینهما و لان بزحم رجل خنزبراً منلطخاً بطین و حماة خبر له من ان یزحم منکئه امراة لا نجلّ له ».

از خلوت کردن با زنان بپرهیزید، قسم به آن خدایی که جانم در دست اوست مردی با زنی خلوت نمی کند. مگر اینکه شیطان (برای وسوسه و به گناه انداختن آن دو) وارد می شود. اگر خوکی آلوده به کثافت و لجن باشد و به انسان برخورد کند بهتر است از آنکه شانه زن بیگانه ای با مرد نامحرم برخورد کند. 2

و نیز آن حضرت صلی الله علیه واله وسلم فرمود: « لان یطعن فی راس احدکم بمخفط من یدیه خیر له من ان یمس امراة لا تحل له ». اگر سوزنی با شدت و ضربه بر سر یکی از شما فرود آید، بهتر از آن است که زنی را که نامحرم است لمس کند. 3

رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم  درباره شوخی با زن نامحرم فرمود: «من فاکه امراة لا یملک ها حبس به کل کلمة کلمها فی الدنیا الف عام فی النّار، و المراة اذ طاوعت الرجل فالنزمها او قبل ها او باشرها خراما او فاکهها واصاب منها فاحشة فعلیها من الوزر ما علی الرّجل فان غلبها علی نفسها کان علی الرّجل وزره ووزرها».

هر کس با زنی نامحرم شوخی کند برای هر کلمه که با او گفته است، هزار سال در آتش دوزخ او را زندانی می کنند. و آن زن اگر با رضایت، خود را در اختیار مرد قرار دهد و مرد او را در آغوش گیرد یا ببوسد یا تماسی برقرار سازد یا با وی بخندد و منجر به عمل خلاف شود، این زن هم مثل مرد گناهکار است و عذابش مثل اوست. ولی اگر زن راضی نبوده و مرد به زور مرتکب این عمل زشت شد، گناه هر دو بر گردن مرد خواهد بود. 4

حضرت محمد صلی الله علیه واله وسلم فرمود: از خلوت کردن با زنان بپرهیزید، قسم به آن خدایی که جانم در دست اوست مردی با زنی خلوت نمی کند. مگر اینکه شیطان (برای وسوسه و به گناه انداختن آن دو) وارد می شود. اگر خوکی آلوده به کثافت و لجن باشد و به انسان برخورد کن بهتر است از آنکه شانه زن بیگانه ای با مرد نامحرم برخورد کند

حضرت محمد صلی الله علیه واله وسلم در مورد دست دادن با زن نامحرم فرمود:

«من صافح امراة حراماً جاء یوم القیامة مغلولاً ثم یومر به الی النّار».

هر کس با زن نامحرمی دست دهد، روز قیامت با دست زنجیر شده به گردن محشور شود، سپس امر می شود تا او را به آتش ببرند. 5

حضرت علی علیه السلام در باره سخن گفتن با زن نامحرم فرمود:

« عباد الله! اعلموا... محادثة النّساء تدعوا الی البلاء و بزبغ القلوب. و الرّمق لهنّ یخطف نور ابصار القلوب و لمح العبون مصائد الشّیطان ».

ای بندگان خدا! بدانید که... گفتگو و اختلاط مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد، و دل ها را منحرف می سازد، و پیوسته به زنان چشم دوختن نور چشم دل را خاموش می گرداند، و همچنین با گوشه چشم به نامحرم نگاه کردن از حیله و دام های شیطان است. 6

(منظور از با گوشه چشم آن است که شیطان ملعون گاهی انسان را وسوسه می کند و می گوید: یک لحظه به این زن بنگر و فوری چشمت را برگردان! که همین کار باعث نگاه های بعدی و مقدمه گناهان بزرگ خواهد شد.)

رسول گرامی اسلام صلی الله علیه واله وسلم در باره سخن گفتن با زن نامحرم فرمود:

« ایاک و محادثة النساء فانه لا یخلوا رجل بامراة لیس لها محرم الا هم بها ».

از گفتگو و اختلاط با زنان بپرهیز. به راستی هیچ مردی با زن نامحرمی در خلوت سخن نمی گوید مگر اینکه در دل او نسبت به وی رغبت پیدا می کند. 7

خوب اکنون کدامیک از شما دوست دارد به خاطر شوخی و لذتی زودگذر آخرت خود را نابود کند جوانانی که این قبیل روابط را داشته اند و بعدا صدمه هایی از همان محبوب و معشوق خود می بینند صدها بار در دل آرزو می کنند که  ای کاش هرگز وارد این روابط نمی شدند که از یک طرف ترک آن حتی بعد از ازدواج برایش سخت باشد و هم اینکه لذت پاک بودن را مثل کسانی که وارد این گود نشده اند از دست داده اند هر چند توبه کنند توبه اگر واقعی باشد مجازات اخروی آن را از بین می برد اما اثر وضعی آن گناه خو د را نشان خواهد داد مثل یک اثر سوختگی روی پوست که با درمان سوزش آن از بین میرود و حس نمیشود اما ردش بر روی پوست باقی میماند بالاخره باید فرقی بین آن هایی که  گناه می کنند و آن هایی که خویشتن داری میکنند باشد یا نه ؟ پاک ماندن هنر است و والا گناه کردن که کاری ندارد .

پی نوشت ها:

1- بهشت جوانان، ص 468.

2- بهشت جوانان، ص 468. مرات النساء ص 117، و مانند آ« مستدرک الوسائل ج 14 ص 5- 264.

3- بهشت جوانان، ص 469. مرات النساء ص 117.

4- بهشت جوانان، ص 441. عِقاب الاعمال: ص 652.

5- بهشت جوانان، ص 442. عِقاب الاعمال: ص 652.

6- بهشت جوانان، ص 472. بحارالانوار ج 74 ص 291 و مانند آن بخارج 75  ص 232.

7- بهشت جوانان، ص 472. مرآت النساء: ص 141.

 
 - منبع: کتاب پاسخ به پرسش های جوانان

 

محرم و نامحرم محرمیت از راه شیر زنانى که ازدواج با آنان حرام است احکام حجاب و نگاه به نامحرم و فعالیت اجتماعى بانوان

محرم و نامحرم محرم به کسى گفته میشود که به دلیل ارتباط نسبى یا سببى یا شیرى , ازدواج بااو حرام است .
انسان میتواند به محارم خود به طور عادى و آزاد نگاه کند و برآنها لازم نیست در حضور او حجاب داشته باشند.
کسانى که با هم محرم نیستند باید در معاشرت با هم حجاب را مراعات کنند و حریم نگه دارند و باهم خلوت نکنند و احکام دیگرى که در جاى خود بیان خواهد شد.
محدودیتهایى دین در روابط محرم و نامحرم , نوعى پیشگیرى از انحرافات جنسى و مفاسد اخلاقى و باعث حفظ نهاد خانواده و سلامت جامعه است .
چه کسانى محرم یا نامحرمند؟ (مسأ له 1806) زنان به مردان از سه راه محرم میشوند: اول از راه نسب , دوم ازراه رضاع , سوم از راه ازدواج .
کسانى که از راه نسب به انسان محرمند, عبارتند از: 1. پدر و مادر و هر چه بالا روند, مانند پدر بزرگ و مادر بزرگ .
2. اولاد و هر چه پایین روند, مانند نوه و نتیجه .
3. خواهر و برادر و هرچه پایین روند, مانند خواهرزاده و برادر زاده .
4. عمو و عمه و هر چه بالا روند مانند عمو و عمه پدر یا مادر.
5. دایى و خاله و هرچه بالا روند مانند دایى و خاله پدر و مادر.
کسانى که از راه رضاع به انسان محرمند همانها هستند که از راه نسب محرم هستند, مانند پدر, مادر, فرزند, خواهر, برادر, عمو, عمه , دایى و خاله رضاعى و نیز مادر زن رضاعى و دختر زن رضاعى و زن پدر رضاعى و زن پسررضاعى .
کسانى که از راه ازدواج به انسان محرم میشوند: 1ـ مادر زن و هر چه بالا روند مانند مادر مادر زن .
2ـ دختر زن و هر چه پایین رود, مانند دختر دختر زن .
3ـ زن پدر یعنى نامادرى و هر چه بالا رود, مانند زن اجداد.
4ـ زن پسر یعنى عروس وهر چه پایین رود مانند زن نوه و نتیجه .
کسانى هم هستند که به انسان محرم نیستند ولى ازدواج با آنها حرام است ماننددختر نسبى یا رضاعى زنى که انسان با او زنا کرده است و خواهر و مادر ودختر نسبى یا رضاعى پسرى که انسان با او لواط کرده است .
(مسأ له 1807) خواهر و برادرى که به هم محرمند سه قسمند: اول : خواهر و برادر پدرى ومادرى که پدر و مادرشان یکى باشد.
دوم : خواهر و برادر پدرى که فقط پدرشان یکى است .
سوم : خواهر و برادر مادرى که فقط مادرشان یکى باشد.
اما اگر مردى از همسر خود اولاد پسر و دختر دارد و همسر جدیدى میگیردکه او هم از شوهر قبلى خود پسر و دختر دارد, دختر و پسرهاى همسر اول , به دختر و پسرهاى همسر دوم , محرم نیستند چون نه پدرشان یکى است و نه مادرشان .
بنابراین نمیتوانند در یک خانه مثل برادر و خواهر حقیقى با هم زندگى کنند.
ولى اگر همسر دوم از این شوهر جدید اولاددار شود, اولاد او به اولاد قبلى شوهرش محرمند, زیرا پدرشان یکى است .
(مسأ له 1808 ) اگر زن از شوهر دیگرش دخترى داشته باشد, انسان میتواندآن دختر را براى پسر خود که از آن زن نیست عقد کند و نیز اگر دخترى را براى پسر خود عقد کند میتواند با مادر آن دختر ازدواج نماید.
(مسأ له 1809) عمو و عمه اى که به انسان محرمند, سه قسمند: اول عمو و عمه پدرى و مادرى که پدر ومادرشان با پدر و مادر پدر انسان یکى است .
دوم عمو و عمه پدرى که فقط پدرشان با پدر پدر انسان یکى است .
سوم عمو و عمه مادرى که فقط مادرشان با مادر پدر انسان یکى است .
اما عمو و عمه برادر و خواهر مادرى انسان به انسان محرم نیستند زیرا عمو وعمه آنها عمو و عمه انسان نیستند یعنى برادر و خواهر پدر انسان نیستند.
توضیح : زنى که دو شوهر کرده و از هر کدام اولاد دارد عمو و عمه اولاد شوهراول با عمو و عمه اولاد شوهر دوم یکى نیستند پس عمو و عمه اولاد شوهراول به اولاد شوهر دوم و به عکس محرم نیستند.
(مسأ له 1810) دایى و خاله اى که به انسان محرمند سه قسمند: دایى و خاله پدر و مادرى که پدر و مادرشان با پدر و مادر مادر انسان یکى است .
دایى و خاله پدرى که فقط پدرشان با پدر مادر انسان یکى است .
دایى و خاله مادرى که فقط مادرشان با مادر مادر انسان یکى است .
اما دایى و خاله برادر و خواهر پدرى انسان به انسان محرم نیستند, زیرا دایى وخاله آنها دایى و خاله انسان نیستند یعنى برادر و خواهر مادر انسان نیستند.
توضیح : مردى که دو زن گرفته و از هر کدام اولاد دارد دایى و خاله اولاد زن اول با دائى و خاله اولاد زن دوم یکى نیستند, پس دایى و خاله اولاد زن اول به اولاد زن دوم و به عکس محرم نیستند.
(مسأ له 1811) عمه و خاله پدر و عمه و خاله پدر پدر یا مادر پدر و عمه و خاله مادر و عمه و خاله مادر مادر یا پدر مادر هر چه بالا روند به انسان محرمند.
(مسأ له 1812 ) مسأ له هایى که در مورد پدر و مادر, اولاد, خواهر و برادر, عموو عمه , دایى و خاله گفته شد هم نسبى را شامل میشود و هم رضاعى را یعنى همانطور که مادر و خواهر و عمه و خاله نسبى به انسان محرم هستند, مادر ودختر و خواهر و عمه و خاله رضاعى هم به انسان محرم هستند و همانطور که پدر و پسر برادر وعمو و دایى نسبى به انسان محرم هستند, پدر و پسر و برادرو عمو و دایى رضاعى هم به انسان محرمند.
(مسأ له 1813) دختر عمو و دختر عمه و دختر دایى و دختر خاله به انسان محرم نیستند و همینطور پسر عمو و پسر عمه و پسر دایى و پسر خاله به انسان محرم نیستند.
(مسأ له 1814) زن عمو اگر خاله انسان باشد به انسان محرم است و زن دایى اگرعمه انسان باشد به انسان محرم است و گرنه زن عمو و زن دایى و همینطورشوهر عمه و شوهر خاله به انسان محرم نیستند.
(مسأ له 1815) زن عمو و زن دایى اگر مادر زن انسان باشند (یعنى انسان بادختر عمو یا دختر دایى خود ازدواج کرده باشد) به انسان محرمند.
(مسأ له 1816) زن پدر خود انسان , و زن پدر پدر انسان , و زن پدر مادر انسان به انسان محرمند و ازدواج با آنها تا آخر عمر حرام است .
اما زن پدر زن انسان به انسان محرم نیست و حکم مادر زن را ندارد.
(مسأ له 1817) عروس خود انسان یعنى همسر پسر انسان و عروس پسر انسان یعنى همسر نوه انسان و عروس دختر انسان یعنى همسر نوه دخترى انسان به انسان محرمند.
اما عروس زن انسان یعنى همسر پسر زن انسان به انسان محرم نیست .
(مسأ له 1818) از اینجا حکم عکس مسأ له قبل نیز معلوم میشود یعنى پدر پدرشوهر انسان به انسان محرم است و همچنین پدر مادر شوهر انسان به انسان محرم است .
(مسأ له 1819) پدر و جد شوهر, هر چه بالا روند, و پسر و نوه پسرى ودخترى او هر چه پایین آیند چه در موقع عقد باشند, یا بعدا به دنیا بیایند به زن او محرم هستند.
(مسأ له 1820) داماد خود انسان یعنى شوهر دختر انسان و داماد پسر انسان یعنى شوهر دختر پسر انسان و داماد دختر انسان یعنى شوهر دختر دخترانسان به انسان محرمند.
اما داماد شوهر انسان یعنى شوهر دختر شوهر انسان به انسان محرم نیست .
(مسأ له 1821) اگر کسى زنى را براى خود عقد نماید, اگر چه با او نزدیکى نکند, مادر زن او به او محرم است , چه مادر نسبى زن باشد چه مادر رضاعى او,و همچنین است مادر مادر زن و هر چه بالا رود.
(مسأ له 1822 ) اولاد شوهر انسان و نوه هاى پسرى و دخترى او به انسان محرمند.
(مسأ له 1823) اولاد زن انسان (در صورتى که با او آمیزش کرده باشد) ونوه هاى پسرى و دخترى او به انسان محرمند, چه این اولاد از شوهر قبل باشدو چه از شوهر بعد, اما قبل از اینکه با او آمیزش کرده باشد اولادش به او محرم نیستند.
(مسأ له 1824) خواهر زن انسان به انسان محرم نیست اما در عین حال نمیتواند با او ازدواج کند مگر اینکه زن انسان فوت کند یا طلاق بگیرد در این صورت پس از تمام شدن عده او میتواند با خواهرش ازدواج کند.
(مسأ له 1825) برادر زاده زن انسان و خواهر زاده زن انسان که زن انسان عمه یاخاله او میشود, به انسان محرم نیست اما ازدواج با این دو بدون اجازه زن انسان یعنى عمه و خاله آنها جایز نیست .
(مسأ له 1826) مادر پدر زن انسان به انسان محرم است زیرا انسان داماد پسر اومیشود, و داماد پسر مانند داماد دختر و داماد خود انسان به انسان محرم هستند.
(مسأ له 1827) همانطور که عروس خود انسان به انسان محرم است عروس پسر و دختر و نوه هاى پسرى و دخترى همه به انسان محرم هستند.
ولى عروس زن انسان به انسان محرم نیست , یعنى اگر زنى از شوهر دیگر پسرى دارد و آن پسر عروسى کند, زنش به شوهر مادرش محرم نیست .
(مسأ له 1828) یکى از زن هایى که به مرد محرم است ربیبه یعنى دختر زن انسان است که از شوهر دیگر باشد, چه از شوهر قبل باشد چه از شوهر بعد,یعنى اگر زن انسان طلاق بگیرد و شوهر جدید اختیار کند و از او دختر دارشود, آن دختر هم ربیبه شوهر قبل حساب میشود و به او محرم است وهمچنین اگر پسر زن انسان دختردار شود, آن دختر هم ربیبه انسان حساب میشود و محرم است .
البته محرمیت ربیبه مشروط بر این است که انسان با مادر او آمیزش کرده باشدو قبل از دخول , ربیبه محرم نیست .
نه تنها دختر زن بلکه نوه دخترى و پسرى زن نیز به شوهر محرم است چه در وقت عقد باشند یا بعدا به دنیا بیایند.
(مسأ له 1829) خویشان زن انسان غیر مادر مادرش و مادر پدرش و دخترى که از شوهر دیگر است به انسان محرم نیستند, بنابراین خواهر زن , عمه زن , خاله زن , زن برادر زن , برادر زاده زن , خواهر زاده زن و عموزاده زن به انسان محرم نیستند.
و زن پدر زن انسان به انسان محرم نیست یعنى زن پدر زن به جاى مادرزن حساب نمیشود و زن پدر نمیتواند بگوید این شخص داماد من است زیرا داماد او نیست بلکه داماد شوهر اوست .
(مسأ له 1830) مادر زن پدر انسان به انسان محرم نیست یعنى مادر زن جدیدپدرمان به ما محرم نیست , اما زن پدر محرم است .
(مسأ له 1831) اگر مردى بخواهد دختر بچه اى را که بزرگ میکند به او محرم باشد میتواند او را به زن برادرش یا خواهرش بدهد تا او را شیر دهد (باشرایطش ) تا عموى رضاعى یا دائى رضاعى آن دختر شود و به او محرم گرددو همینطور اگر زنى بخواهد پسر بچه اى را که بزرگ میکند به او محرم باشدمیتواند او را به زن برادر خود و یا خواهر خود بدهد تا او را شیر بدهد و عمه رضاعى یا خاله رضاعى آن پسر شود و به او محرم گردد.
(مسأ له 1832) با بله برى و شیرینیخوردن و قرار ازدواج گذاشتن زن و مرد به یکدیگر محرم نمیشوند.
بنابراین قبل از عقد شرعى نمیتوانند نگاه و رفتارزناشویى داشته باشند.
محرمیت از راه شیر (مسأ له 1833) هرگاه زنى کودکى را با شرایطى که در مسائل آینده گفته میشودشیر دهد, آن زن در حکم مادر اوست و آن مرد که صاحب شیر است در حکم پدر او, پدر آن مرد در حکم جد و مادرش در حکم جده و برادر او عمو وخواهرش عمه و فرزندانش برادر و خواهر او محسوب میشوند, همچنین پدر آن زن در حکم جد مادرى و مادرش جده مادرى و برادرش دائى و خواهرش خاله , همچنین دخترى را که زن شیر داده بر شوهر او حرام است (به شرط آنکه با آن زن نزدیکى کرده باشد ) و نیز انسان نمیتواند با مادررضاعى زن خود ازدواج کند زیرا در حکم مادر زن او است و به عبارت دیگرهرگاه زنى بچه اى را با شرایطى که گفته میشود, شیر دهد آن بچه به این عده محرم میشوند: 1. خود آن زن و او را مادر رضاعى میگویند.
2. شوهر آن زن که شیر متعلق به اوست و او را پدر رضاعى گویند.
3. پدر و مادر آن زن هر چه بالا روند, اگر چه پدر و مادر رضاعى او باشند.
4. بچه هایى که از آن زن به دنیا آمده اند یا به دنیا میآیند.
5. بچه هاى اولاد آن زن هر چه پایین روند چه از اولاد او به دنیا آمده , یا اولاد اوآنها را شیر داده باشند.
5. خواهر و برادر آن زن اگر چه رضاعى باشند.
7. عمو و عمه آن زن اگر چه رضاعى باشند.
8. دائى و خاله آن زن اگر چه رضاعى باشند.
9. اولاد شوهر آن زن که شیر متعلق به اوست هر چه پایین روند, اگر چه اولادرضاعى او باشند.
10. پدر و مادر شوهر آن زن که شیر متعلق به اوست هر چه بالا روند.
11. خواهر و برادر شوهرى که شیر متعلق به اوست اگر چه خواهر و برادررضاعى او باشند.
12. عمو و عمه و دائى و خاله شوهرى که شیر متعلق به اوست هر چه بالا رون اگر چه رضاعى باشند, همچنین عده دیگرى که در مسائل بعد گفته میشود دراثر شیر دادن محرم میشوند.
(مسأ له 1834) اگر زنى بچه اى را با شرایطى که در مسائل آینده گفته میشودشیر دهد, پدر آن بچه نمیتواند با دخترها و نوه هائى که از آن زن به دنیا آمده اندازدواج کند.
و نیز بنابر احتیاط نمیتواند دخترهاى شوهرى را که شیر متعلق به او است اگرچه رضاعى باشند و همچنین دخترهاى رضاعى آن زن را براى خود عقد نماید.
نیز نگاه محرمانه به آنها بنابر احتیاط ممنوع است .
(مسأ له 1835) اگر زنى بچه اى را با شرایطى که در مسائل آینده گفته میشودشیر دهد, شوهر آن زن که صاحب شیر است به خواهرهاى آن بچه محرم نمیشود, ولى احتیاط مستحب آن است که با آنان ازدواج نکند, و نیز خویشان شوهر به خواهر و برادر آن بچه محرم نمیشوند.
(مسأ له 1836 ) اگر زنى بچه اى را شیر دهد, به برادرهاى آن بچه محرم نمیشود.
و نیز خویشان آن زن به برادر و خواهر بچه اى که شیر خورده محرم نمیشوند.
(مسأ له 1837) اگر انسان با زنى که دخترى را شیر کامل داده ازدواج کند و با آن زن نزدیکى نماید, دیگر نمیتواند آن دختر را براى خود عقد کند.
نیز اگر بادخترى ازدواج کند, دیگر نمیتواند با زنى که آن دختر را شیر کامل داده ازدواج نماید.
(مسأ له 1838) انسان نمیتواند با دخترى که مادر, یا مادر بزرگ انسان او راشیر کامل داده ازدواج کند.
و نیز اگر زن پدر انسان از شیر پدر او دخترى را شیرداده باشد, انسان نمیتواند با آن دختر ازدواج نماید و چنانچه دختر شیرخوارى را براى خود عقد کند بعد مادر یا مادر بزرگ یا زن پدر او از شیر همان پدر, آن دختر را شیر دهد, عقد باطل میشود.
(مسأ له 1839) با دخترى که خواهر, یا زن برادر انسان از شیر برادرش او راشیر کامل داده نمیشود ازدواج کرد, و همچنین است اگر خواهرزاده یابرادرزاده , یا نوه خواهر یا نوه برادر انسان آن دختر را شیر داده باشد.
(مسأ له 1840 ) اگر زنى بچه دختر خود را شیر دهد, آن دختر به شوهر خودحرام میشود.
و همچنین است اگر بچه اى را که شوهر دخترش از زن دیگردارد شیر دهد.
ولى اگر بچه پسر خود را شیر دهد, زن پسرش که مادر آن طفل شیر خوار است بر شوهر خود حرام نمیشود.
(مسأ له 1841) اگر زن پدر دخترى , بچه شوهر آن دختر را از شیر آن پدر شیردهد, بنابر احتیاط آن دختر به شوهر خود حرام میشود, و باید با طلاق از هم جدا شوند, خواه بچه از همان دختر باشد و یا از زن دیگر شوهر او.
(مسأ له 1842) شیر دادنى که باعث محرمیت میشود شرائطى دارد که درکتابهاى مفصل آمده است در اینجا به دو شرط آن اشاره میکنیم : 1 ـ کودک پانزده مرتبه یا یک شبانه روز شیر کامل بخورد یا آن مقدار شیر به اوبدهند که بگویند از آن شیر استخوانش محکم شده و گوشت در بدنش روئیده است و احتیاط آن است که اگر ده مرتبه شیر بخورد و بین آن ده مرتبه چیزى دیگرى نخورد, کسانى که در اثر شیر خوردن , به او محرم میشوند با اوازدواج نکنند و نگاه محرمانه هم به او ننمایند.
2 ـ دو سال کودک تمام نشده باشد;Š بنابر این بعد از تمام شدن دو سال اگر به اوشیر بدهند به کسى محرم نمیشود.
(مسأ له 1843) همانطور که در مسأ له سابق گفته شد اگر کودکى یک شبانه روزشیر زنى را بخورد باعث محرمیت میشود, ولى باید در بین یک شبانه روزغذا یا شیر زن دیگرى را نخورد, مگر اینکه غذا به قدرى کم باشد که به حساب نیاید, همچنین در بین پانزده مرتبه شیر خوردن باید شیر زن دیگرى را نخوردو در هر مرتبه باید به قدرى بخورد که سیر شود و بنابر احتیاط دو دفعه شیرخوردن بطور ناقص , نه دو دفعه حساب میشود و نه یک دفعه و باید احتیاط مراعات شود.
(مسأ له 1844) اگر زن از شیر شوهر خود بچه اى را شیر دهد, بعد شوهر دیگرى کند و از شیر او بچه دیگرى را شیر دهد, آن دو بچه به یکدیگر محرم نمیشوند, اگر چه بهتر است با هم ازدواج نکنند و نگاه محرمانه به یکدیگرنیندازند.
(مسأ له 1845) اگر زن از شیر یک شوهر چندین بچه را شیر دهد, همه آنان به یکدیگر و به شوهر و به زنى که آنان را شیر داده محرم میشوند.
(مسأ له 1846) اگر کسى چند زن داشته باشد و هر کدام آنان با شرایطى که گفتیم بچه اى را شیر دهد, همه آن بچه ها به یکدیگر و به آن مرد و به همه آن زنهامحرم میشود.
(مسأ له 1847) اگر کسى دو زن شیر ده داشته باشد و یکى از آنان بچه اى را مثلاهشت مرتبه و دیگرى هفت مرتبه شیر بدهد آن بچه به کسى محرم نمیشود.
(مسأ له 1848) اگر زنى از شیر یک شوهر پسر و دخترى را شیر کامل بدهد,خواهر و برادر آن دختر به خواهر و برادر آن پسر محرم نمیشوند.
(مسأ له 1849) زنى که برادر انسان را شیر داده به انسان محرم نمیشود, اگر چه احتیاط مستحب آن است که با او ازدواج نکند.
(مسأ له 1850) انسان نمیتواند با دو خواهر, که در اثر شیر خوردن , خواهریکدیگر شده باشند ازدواج کند.
(مسأ له 1851) اگر زن از شیر شوهر خود افراد ذیل را شیر دهد, شوهرش بر اوحرام نمیشود, ولى بهتر است این کار را نکند : 1. برادر و خواهر خود را.
2. عمو و عمه و دائى و خاله خود را.
3. عمو زاده و دائى زاده خود را.
4. برادر زاده خود را.
5. برادر شوهر یا خواهر شوهر خود را.
5. خواهر زاده خود, یا خواهر زاده شوهرش را.
7. عمو و عمه و دائى و خاله شوهرش را.
8. نوه زن دیگر شوهرش را.
(مسأ له 1852) هرگاه زنى دختر عمه یا دختر خاله کسى را شیر دهد به او محرم نمیشود, ولى احتیاط مستحب آن است که با او ازدواج نکند.
(مسأ له 1853) کسانى که در اثر شیر خوردن با یکدیگر خویشاوند میشوندمستحب است یکدیگر را احترام کنند, ولى حقوق خویشاوندى ندارند و ازیکدیگر ارث نمیبرند.
(مسأ له 1854) شیر دادنى که سبب محرمیت است به دو چیز ثابت میشود.
اول : خبر دادن عده اى که انسان از گفته آنان یقین پیدا کند.
(و اگر فقط اطمینان پیدا شود نباید با او ازدواج کند و اگر ازدواج کرد بنابر احتیاط باید او را طلاق بدهد و از او جدا شود) دوم : شهادت دو مرد عادل .
شهود باید شهادت دهند که شرایط شیر دادن هم مراعات شده است یعنى بگویند دیده اند که فلان بچه مدتها (که حتما شامل 15مرتبه میشود) از پستان فلان زن شیر خورده است و در آن مدت غیر از شیرچیز دیگرى نخورده است .
و در صورت شهادت یک مرد و یک زن یا چهارزن بنابر احتیاط با او ازدواج نکند و اگر ازدواج کرد بنابر احتیاط باید او را طلاق دهد و از او جدا شود.
(مسأ له 1855) هرگاه ندانند آیا کودک به مقدارى که موجب محرم شدن است شیر خورده یا نه , محرم بودن ثابت نمیشود و باید یقین یا اطمینان حاصل شود.
(مسأ له 1856) مستحب است از زنها جلوگیرى کنند که هر بچه اى را شیرندهند زیرا ممکن است فراموش شود که به چه کسانى شیر داده اند و بعدا دونفر محرم با یکدیگر ازدواج نمایند.
(مسأ له 1857) زن میتواند بدون اجازه شوهر بچه دیگرى را شیر دهد, به شرط آن که حق شوهر از بین نرود, ولى جایز نیست بچه اى را شیر دهد که دراثر شیر دادن به او به

/ 0 نظر / 60 بازدید